Кульчиці
Церква Свв. Флора і Лавра 1904
Церква на карті.  Фото 15. 06. 2009
Приблизно за кілометр на південь від мурованої церкви в сторону дороги Самбір-Дрогобич побачите дерев`яну церкву. Стоїть поблизу дороги, біля житлової забудови, оточена валом, на якому ростуть високі дерева. Найдавніші згадки про місцеву святиню датуються 1510 роком. Стару, яка походила з XVII ст., відновлювали у 1752 р.

У 1904 р. поряд старої розпочали будівництво існуючої, теж дерев`яної церкви, старанням о. Дмитра Гординського. Попередню церкву наступного року розібрано. 30 серпня 1935 р. в день св. Флора і Лавра її освятив перемиський владика Йосафат Коциловський. Святиню будували аж 31 рік, адже завадила перша світова війна та інші лиха.

По другій світовій війні вона стояла зачиненою і використовувалася на склад зерна. Варто згадати, що в Кульчицях раніше існували ще дві дерев`яні церкви: збудована в XVII ст. ц. Преображення Господнього проіснувала до поч. XX ст., інша - Покрова Пр. Богородиці з XVII ст. також розібрана на початку XX ст.

Існуюча дерев`яна церква невеликих розмірів, хрестова у плані, орієнтована гранчастим вівтарем на південний-захід. Бабинець прямокутний, накритий двосхилим дахом, бічні рамена нави, як і вівтаря, накриті п`ятисхилими дахами. Церква оточена вузьким піддашшям на приставних кронштейнах (крім вівтаря). Він у нижній частині розширений по периметру, в тому числі ризницями з обидвох сторін, які мають окремі входи.

Вікна у церкві арочної та круглої форми різного розміру. Всі стіни (крім восьмерика нави) горизонтально (не частий випадок) шальовані фарбованими у світлий колір дошками, кути стін, обрамлення вікон, а також двері підкреслені темним кольором - виглядає конструктивно. Найбільше кидається у вічі вхідна частина церкви: високі арочні двері, над якими видно зображення Покрови Пр. Богородиці, над дверми зроблений дашок на приставних кронштейнах, який силуетом подібний до бані церкви.

Дашок знизу має дерев`яний хрест, чомусь направлений донизу. З обидвох сторін дверей стіни прикрашені шістьма ромбами з дерев`яних планок. Високий світловий восьмерик середхрестя нави, стіни якого, на жаль, покриті бляхою, завершує баня дзвонястої форми з ліхтарем та маківкою, поверхні яких нещодавно перекрили новою бляхою.

На північний схід від храму розташована дерев`яна двоярусна дзвіниця, верхній ярус якої вужчий і менший, накритий шатровим дахом. На південний-схід від церкви, за валом, при дорозі, стоїть маленька дерев`яна капличка. Поблизу дороги, на постаменті, стоїть пам`ятник гетьману Петру Конашевичу-Сагайдачному на коні.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Самбірський
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас церкви. Фото 2010 р., автор Натонька з www.dreamfood.com.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор