Жовква
Церква Прсв. Тройці 1720
Церква на карті.   Фото 29. 08. 2012.
Попередня до існуючої церква, вибудувана у 1601 р. з модринового дерева, згоріла разом з церквою сестер василиянок у 1718 році. У 1720 році коштом парафіян і королевича Костянтина Собєського збудували існуючу церкву. У XIX ст. до східної стіни вівтаря примурували цегляну ризницю, в яку вставили кам'яне обрамування вікна XVI ст. перенесене з замку.

Іконостас 1728 року чотириярусний, зі срібленою різьбою та майже п`ятдесятьма іконами жовківських майстрів кола відомого маляра Івана Рутковича. Реставрована у 1976 - 1978 рр. за проектом архітектів Богдана Кіндзельського та Івана Могитича. Іконостас реставрований у 1978 - 1979 рр. Петром Лінинським та Ярославом Мовчаном. Наступна реставрація проведена у 2010-х рр. Вже в 2019 році розпочали велику реставрацію святині (триватиме рік часу) - в церкві замінять підлогу, вирівняють підвалини, повністю перестелять гонт, також з церкви заберуть цінний іконостас, який обстежать фахівці, законсервують усі елементи і при потребі реставрують.  Пам'ятка архітектури національного значення. Церква в користуванні громади УГКЦ.

Церква розташовується на колишньому Львівському передмісті, біля вул. Львівської. Тризрубна триверха будівля розмірами 23,8 м. х 7,3 м. Складається з гранчастого вівтаря, ширшої квадратової нави та вужчого квадратового бабинця. Церкву оточує піддашшя, оперте на випусти вінців зрубів. Стіни підопасання складаються з відкритого зрубу, надопасання - кожуховані гонтами.

У південній стіні нави є бічний не діючий вхід. Всі зруби перекриті восьмериками, поставленими на четверики стін надопасання, завершені високими шоломовими банями. Вінчають бані сліпі ліхтарі з маківками (над бабинцем ліхтар відкритий). На північ від церкви розташована мурована стінна дзвіниця з трьома арковими прорізами для дзвонів, зведена у 1891 році.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
В. Слободян "Жовківщина. Історико-архітектурні нариси церков. Том 5". Жовква-Львів-Балтимор - 1998.


.........................................................................................................................................................................................................................................................
Церква у 1925 році.  Фото з www.bagnowka.com
Жовківський
район
___

Львівська
область
___

Вид на іконостас зі входу. Фото 2011 р., Т. Позняк з www.ua.sobieski.lubaczow.com.pl
Фрагмент іконостасу. Фото 2009 р., автор Ok.Lviv з www.panoramio.com
3D панорама інтер'єру церкви. А. Маліцький -Сканування Інст.геодезії НУ "Львівська Політехніка"
З іншої сторони. Вигляд до 1939 р.  Фото від Robert Erik з www.facebook.com
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор