Велика Горожанна
Церква Введення в Храм Пр. Богородиці 1798
Церква на карті.  Церква після пожежі. Скріншот з відео 05. 08. 2018 з www.lviv.dsns.gov.ua
Значна частина церкви знищена пожежею вдень 5 серпня 2018 року !

Велика п`ятиверха дерев`яна церква стоїть практично посеред Великої Горожанни. Найдавніші згадки про місцеву церкву датовані 1515 роком. Попередня до сьогоднішньої дерев`яна святиня походила з 1720 року. У 1797 році при допомозі пана Ігнатія Дульського (він надавав її не з власної волі, а згідно діючих австрійських законів) сільська громада збудувала існуючий дерев`яний храм, який посвятили наступного року.

На надпоріжнику південних дверей в наву напис червоною фарбою (переклад з "Інскрипції на дерев'яних церквах" В.Слободян): "Та церква збудована: Року Божого = 1798". Описуючи село в сер. XIX ст. сучасник зазначив: "За ставом піднімалась гора, на якій поміж густої громади хаток, стирчала церква, що здіймалась майже над цілим селом...". Первісно вона була тризрубна, триверха.

Сьогодні довжелезна чотиризрубна будівля, своїм розміром завдячує розбудованому, ймовірно у 1862 році, бабинцю. Святиню відновлювали у 1922 році. До вівтаря з південної сторони прибудована ризниця, накрита стрімким трисхилим дахом. З вікна ризниці виходить труба, яка під`єднана до металевого димоходу. Такі елементи опалення ризниці та вівтаря я бачив у церквах села Повергів та села Коти.

Будівля оточена високим піддашшям, накрита трьома банями, які до останнього ремонту мали іншу форму. Бабинець над головним входом завершений двома восьмериками, накритими шоломовими банями. У храмі зберігся іконостас XVIII ст., а в Національному музеї у Львові можна побачити роботу відомого львівського майстра Іова Кондзелевича - портрет єрусалимського патріарха Якова рубежу XVII-XVIII ст., який раніше висів у храмі. На північний-захід від нього стоїть дерев`яна триярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом, неподалік неї - накрита і прикрашена фігура Пр. Богородиці.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Вид на іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
Миколаївський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вигляд до пожежі.  Фото 1. 05. 2008