Пукеничі
Церква Свв. Кузьми і Дем'яна 1888
Церква на карті.  Фото 20. 09. 2018, Микола Воєвода
Збережена дерев'яна церква збудована у 1888 р. на місці попередньої деревяної церкви Різдва Христового. Була філіяльною до парафіяльної церкви у Лисятичах Горішніх. У 2008-му році святкували 120-ліття церкви. Пам'ятка архітектури місцевого значення. Церква в користуванні громади УГКЦ. У селі триває будова нової мурованої церкви.

Стара церква розташована на північно-східній околиці села, біля дороги і забудови. Хрещата у плані, одноверха, в якої вівтар гранчастої форми орієнтований на північний схід. До вівтаря по обидві сторони прибудовані ризниці, а по осі прилягає незначно ширша квадратова нава з бічними гранчастими раменами і трохи вужчий наближений до квадрату бабинець. Церкву оточує вузьке піддашшя.

Стіни підопасання з відкритого зрубу, надопасання - шальовані вертикально дошками і лиштвами. Середхрестя нави завершує світловий восьмерик, вкритий банею, яку вінчає ліхтар з маківкою. Очевидно, восьмерик надбудований і перекритий новою банею, якщо зважати на незвично низько розташовані вікна у восьмерику. Гребені двосхилого даху бабинця і п'ятисхилих вівтаря і бічних рамен вінчають маківки на ліхтарях.

На південний захід від церкви розташовані дві дзвіниці: стара, деревяна, одноярусна, вкрита пірамідальним наметом і нова, мурована, стінового типу, з трьома дзвонами. Поруч нової дзвіниці - вхідні муровані триарочні ворота, прикрашені фігурами Пр. Богородиці та Ісуса Христа. Ліворуч входу до церкви зберігся надмогильний пам'ятник на якому видно п`ять фотографій (на жаль, нема інформації, хто там похований).

ЛІТЕРАТУРА: Р. Сулик "Дерев'яне церковне будівництво на Стрийщині". Львів-Стрий 1993.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Стрийський
район
___

Львівська
область
___

Іконостас. Фото з "Шематизм Стрийської єпархії УГКЦ", Стрий-Дрогобич, 2011 р.
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Вигляд з протилежної сторони.  Фото 24. 11. 2008