Новояворівськ
Церква Св. Юрія 1715, 1993
Церква на карті.  Фото 3. 05. 2019, Роман Гарасим.
Раніше, на схід від міста Яворів існувало село Вільшаниця (воно ще позначене на топокартах М 1 : 200 000, хоча не існує - його мешканців виселили у 1960-х рр. у зв`язку з розробкою сірчаних кар`єрів, а село затопили Яворівським морем). Так ось, перша відома у Вільшаниці церква була споруджена у 1540 році. Наступна дерев`яна церква, зведена у XVII-XVIII ст., у 1796 році була переставлена на новий фундамент.

У 1801 році в село коштом яворівського уряду перенесено дерев`яну церкву, ймовірно з села Вілька-Роснівська (тепер с. Роснівка, Яворівського р-ну - моя прим.). Про це свідчить напис на надпоріжнику західних дверей. Про те, що церква перенесена вказує її назва у написі - Покрова Пр. Богородиці, а у Вільшаниці вже у 1660 році відома церква св. Юрія. Крім того, у 1801 році, коли перенесли церкву до Вільшаниці, у Вільці-Роснівській посвятили нову.

Того ж року до вільшанецького храму перенесли престіл св. Онуфрія з розібраної василиянської церкви в сусідньому селі Лісок. У 1938 році здійснені ремонтні роботи, про що свідчив напис на таблиці, встановленій на північній стіні бабинця в інтер`єрі: "Церква будована 1715 р. // Ремонтована і мальована 1938 р. // Ремонтував: Григорій Ромаха з Вільшаниці // Малював: Василь Мурин // маляр з Залужа. Ремонт і мальовання // переведено старанням: Всч. о. Евгена Ломницького пароха, // Николая Касіяна, Михайла Барана коміте // тових церкви жертвами парохіян".

Коли радянська влада мешканців села Вільшаниця виселила, церква почала занепадати. У 1993 році, частина колишніх вільшаничан, які проживають тепер у місті Новояворівську вирішила перенести дерев`яну церкву в це місто, на що отримали згоду від міської влади і розпочали роботи по перенесенню святині (з нагоди даної події на церковному подвір`ї установили дерев`яний хрест з написом: "ПАМ`ЯТКА ПЕРЕНОСУ ЦЕРКВИ СВ. ЮРА 1993 р."), завершені у 1996 році. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Стоїть на рівній просторій ділянці південно-західної околиці міста, біля соснового лісу, недалеко траси. Тризрубна, одноверха, поставлена на бетонний фундамент. Її зруби (нави - ширший) розташовані по осі схід-захід. До вівтаря з обидвох сторін прибудовані ризниці, а вхід до бабинця вкритий великим двосхилим дахом на деревяних стовпах.

Це накриття розриває піддашшя, яке оточує церкву і переважно опирається на приставні кронштейни. Бічний вхід до церкви влаштований в південній стіні нави. Під опасанням стіни з відкритого зрубу, над опасанням - шальовані вертикально деревяною вагонкою. Маківка вінчає приплюснену баню, яка вкриває світловий восьмерик нави. На південь від церкви розташована велика дерев`яна триярусна квадратова дзвіниця, вкрита банею з ліхтарем і маківкою.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор
Фрагмент інтер'єру церкви.  Фото ? року з www.karpaty.info.
З іншої сторони. Фото 12. 08. 2008.