Лісок
Церква Положення Пояса Пр. Богородиці 1872
Церква на карті.  Фото 28. 03. 2008.
Народні перекази кажуть, що в давнину біля джерела в урочищі Бучина з’явилась Матір Божа. Свідками цього були пастухи, які побачили на воді, що витікала з джерела образ Матері Божої. Мабуть, саме ця подія і спонукала монахів спорудити свою обитель поблизу святого місця з’явлення Богоматері. Василиянський монастир Прсв. Трійців в Ліску Чернилявськім (стара назва села. Також Лісок є на Бужчині) існував у період з 1633 по 1695 рр.

У 1633 році монастир отримав землі від Шистовського, підтверджені королем Владиславом IV в тому ж році і Яном Казимиром у 1649 році. Через сім років козаки Богдана Хмельницького спустошили його. Чернечу обитель знову відбудували з наказу Яна Собєського, в той час старости яворівського. У 1695 році священник Ярмолович зі Старого Яжова надав монастиреві частину лісу Глубічок, де постав його філіал.

За ігумена Гаврила Арламовського у 1757 році вибудовано нову дерев`яну церкву і монастирські приміщення.  У 1795 році монастир ліквідували. Цікаво, що на фундаментному брусі теперішньої церковці викарбувана дата – «176(?)7». На зламі ХІХ – ХХ століть церковна будівля потребувала ремонту, бо дерев’яна основа почала влазити в землю. Після війни з 1955 по 1989 рр. церква стояла зачиненою.

З 1991 року – відродження святині:  1994 р – спорудження фігури Матері Божої,  1993 р. –  споруджено капличку св. Онуфрія в урочищі Студенець, 2001 р. – будівництво нової Хресної Дороги на чотирнадцять стацій (стару закладено у 1933 р.), 2001 р. реставрація чудотворної ікони. Церква у користуванні громади УГКЦ.

Стоїть церква за понад 900 м. на північний схід від дороги до Грушева, при в'їзді до села, на великій прямокутної форми ділянці (парцелі) з пологим ухилом, біля забудови. Тризрубна одноверха, орієнтована вівтарем на південний схід. До нього з обидвох сторін прибудовані ризниці. По осі в північно західному напрямку до вівтаря прилягає ширша квадратова нава, а до неї - вужчий бабинець.

Над входом до нього влаштували великий двосхилий дах на деревяних опорах. Бічний вхід - у південній стіні нави. Церкву оточує піддашшя на випустах вінців зрубів. Стіни церкви частково оббиті пластиком, інші шальовані вертикально дошками. Ліхтар з маківкою вінчає низьку баню, поставлену на світловий восьмерик нави. Вівтар і бабинець вкриті трисхилими дахами.

На захід від церкви розташовані: мурована каплиця, фігура Пр. Богородиці на підвищенні з каміння і дерев`яна каплиця над джерелом з цілющою водою.

ЛІТЕРАТУРА: В. Слободян "Церкви України. Перемиська єпархія". Львів-1998. - 864 с.
Р. Кураш, В.Слободян, І.Чорновол "Каталог пам'яток історії та культури Яворівського району Львівської обл.". Дрогобич-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Яворівський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд до ремонту.  Фото з www.pilgrimage.org.ua
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор