Грабівниця
Церква Свв. Кузьми і Дем'яна XVIII ст.
Церква на карті.  Фото 30. 08. 2012
У податковому реєстрі 1507 року згадана сільська церква. Не збереглося відомостей про церкву за XVII - першу половину XVIII ст. Церкву відзначено у податковому реєстрі Перемиської землі за 1628 рік. В акті візитації церкви за 1743 рік записано: "Церква Св. Кузьми і Дем'яна чиїм коштом і коли збудована - невідомо. Перебуває в коляції Петра Вислоцького. Дерев'яна, з трьома верхами, гонтами покрита, великої репарації потребує...".

Окрема парохія була ліквідована австрійською владою, а церква приєднана до парохії в Передільниці 1788 року. В "Специфікації" для Галицької фінансової прокуратури 1804 року відзначено "Церква Св. Кузьми і Дем'яна дерев'яна, в доброму стані, під дахом гонтовим... Дзвіниця осібно стоїть дерев"яна, на тім же цвинтарі".

Деякі шематизми подають дату побудови 1810 рік, але, ймовірно, це дата грунтовного ремонту. Церкву неодноразово ремонтували впродовж ХІХ- ХХ ст. Від 1955 по 1989 рік церква стояла зачиненою і відправи відбувалися перед нею. Після відкриття церкви в ній провели ремонт, а на зламі століть її грунтовно в черговий раз перебудували.

"На жаль, по останньому ремонті стіни будівлі суцільно оббили пластиковою вагонкою, деревяні двері та вікна також замінили пластиковими" - моє доповнення. Стіни в інтер'єрі церкви оббиті картоном і вкриті трафаретним орнаментом. На південь від церкви розташована дерев'яна стовпова одноярусна дзвіниця, вкрита пірамідальним наметовим дахом, збудована у XVIII ст. До розбудови церкви вона стояла з її західного боку.

ЛІТЕРАТУРА: Слободян В. "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району". - Львів: Камула.-2015. - 424 с.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
В.Ольхом'як, 2004р., "Українське сакральне будівництво Старосамбірського району", В.Слободян
Старосамбірський
район
___

Львівська
область
___

1991 рік.   Фото І.Синкальського з "Церкви України. Перемиська єпархія", В.Слободян
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор