Ямниця
Церква Св. Миколи 1932
Церква на карті.   Фото 12. 04. 2014, Ігор Пунда.
Церква в цьому селі вперше згадується ще в середині XVI ст. Нова дерев’яна церква зведена у 1772 році. Як і село, церква спалена у 1916 році. В середині 1920-х років проєкт нової церкви від архітекта О. Пежанського не затвердили. Через шість років для громади представили інший проєкт церкви, цього разу від архітекта Лева Левинського. Проект затвердили і вже у 1932 році завершили будівництво модернової дерев'яної церкви.

У 1944 році німецькі вояки намагалися знищити святиню, та, на щастя, цього не сталося. В радянський період церква постійно чинна як російська православна, ремонтована в середині 1980-х років. 30 жовтня 1989 року громада села під проводом о. Михайла Федорака (1921-1995) перша в області повернулася до Греко-Католицької Церкви. Сьогодні церква належить до пам'яток архітектури місцевого значення.

Ямницька церква стоїть в північній частині села, зі сходу від траси. Велика триверха з цікавими формами споруда вівтарем орієнтована до північного сходу. При вівтарі з обидвох сторін є ризниці. З півночі і півдня стіни бабинця опоясують відкриті арочні галереї - без сумніву один з чудових елементів цієї церкви (подібна галерея частково оточує стіни першого ярусу дерев'яної дзвіниці).

Варто зауважити, що в стінах під опасаня бабинця є по три вікна оригінальних розрізів з кожної сторони - рідкісний прийом у дерев'яних церквах. Зовнішінсть церкви по ремонті сприймається неоднозначно: бані з маківками виблискують жовтою бляхою, а піддашшя і майже всі дахи покриті металочерепицею. Муровано-дерев'яна дзвіниця збудована коштом добровільних пожертв парафіян у 1996 році.

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Прикарпатського краю". Р. Процак, Івано-Франківськ, 2006.
Інформація Василя Слободяна.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Тисменицький
район
___

Івано-Франківська
область
___

...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор