Боберка
Церква Вознесення Господнього 1913
Стара дерев'яна церква походила з 1736 р. (за іншими даними - 1637 р. чи 1673 р.). Це була тризрубна, двоверха будівля бойківського типу. 2 травня 1912 р. громада звернулася до Грона консерваторів Галичини з просьбою про дозвіл на розбірку старої церкви. В листопаді того ж року архітектор Тадей Мокловський оглянув і описав будівлю. Йому вдалося навіть відписати частину польськомовного напису на одвірку: "Postawion ...kiew, w roku (1736 ) ...poswiecona".

Нову церкву у 1913 році збудували навколо старої. З розповідей мешканців, будівничим був той самий майстер, що зводив церкву у Боберці Долішній. Матеріал зі старої церкви склали з наміром звести її на новому місці. Але під час першої світової війни дерево було використане солдатами воюючих армій на опал. Нова церква стояла зачиненою з 1962 по 1989 рр. Церква у користуванні громади УПЦ КП.

Горішня церква знаходиться на пагорбі, скраю села, на цвинтарі, при старій дорозі. Орієнтована вівтарем на північ. Дерев'яна хрещата церква в неоукраїнському стилі, зведена на мурованому з каменю цоколі. Будівля складається з квадратової нави, до якої зі сходу і заходу прилягають укорочені гранчасті бічні рамена, з півночі - гранчастий вівтар, а з півдня - прямокутний бабинець.

При вівтарі по обидва боки розташовані прямокутні захристії. Вінчає наву наметова баня на низькому світловому восьмерику, завершена сліпим ліхтарем з маківкою. Ще чотири маківки встановлені на п'ятисхилих дахах бічних рамен і вівтаря та двосхилому причілковому даху бабинця. Оточує церкву піддашшя, оперте на профільовані випусти вінців зрубів.

Стіни підопасання, надопасання та восьмерика були ошальовані вертикально дошками і лиштвами (як видно на сучасній світлині, стіни церкви повністю покриті пластиком, покриття на бані замінили на металізовану бляху золотого кольору - моє доповнення). На південь від церкви, при вході, на огородженій металевою сіткою території, розташована мурована, квадратова в плані, двоярусна дзвіниця, збудована у 1995 р. замість старої, дерев'яної з ХІХ ст. 

ЛІТЕРАТУРА: "Церкви Турківського району", В. Слободян, Львів-2003.

Скопіюй посилання на сторінку і постав на сайт, блог або в соціальні мережі.
.........................................................................................................................................................................................................................................................
Турківський
район
___

Львівська
область
___

Вигляд до ремонту.  Фото 28.08.2004, Pawel Pontek з www.klub-karpacki.org
Вид на іконостас. Фото з www.boberka.eto-ya.com
...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
© 2007-2018  Дерев'яні Церкви Західної України  |  Громик Віктор